Bienvenue, Invité
Nom d'utilisateur : Mot de passe : Se souvenir de moi

SUJET : Kontenery na gruz Kraków

Kontenery na gruz Kraków il y a 1 an 6 mois #1197

  • umola
  • Portrait de umola
  • Hors Ligne
  • Fresh Boarder
  • Messages : 1
  • Karma: 0
W stylu potocznym mawia się, że cały bajer, to pół sukcesu. Podobnie sprawa żywi się z dobrze rozumianymi definicjami. Unijna Informacja o odpadach 2008/98/WE (i za nią bliska polska ustawa o odpadach) określa recykling jako:

jakikolwiek proces odzysku, w ramach którego materiały odpadowe są ponownie przetwarzane w artykuły, materiały lub substancje używane w pierwszym celu czy nowych celach. Obejmuje to ponowne przetwarzanie materiału organicznego, lecz nie obejmuje odzysku sile i ponownego wykorzystywania na produkty, które hodują być zastosowane jako paliwa czyli do końców wypełniania wyrobisk.
Jak czytamy recykling nie obejmuje odzysku energii, co określa nie chwila nie dobrze niż to, że spalanie odpadów nie dzieli się do tej kategorii. Szwedzi za to występują wykres, na jakim dość sprytnie nazywają spalanie odpadów recyklingiem energii (ang. energy recycling).

spalanie odpadow recykling szwecja
Czy spalanie braków to recykling energii? / Źródło: sweden.se

Co wysoce, szwedzka organizacja polecająca się gospodarką odpadami (Avfall Svergie) uświadamia sobie zapisy Dyrektywy tak, żeby im dużo odpowiadał definicja. W załączniku II do ostatniej Informacje są wymienione sposoby odzysku, a wśród nich recykling materiałów oraz użycie odpadów jako paliwa (przy założeniu spełnienia określonego wskaźnika efektywności energetycznej). Szwedzi myślą w prywatnej oficjalnej broszurze, że Dyrektywa uznaje efektywny odzysk energii z braków jako recykling.

Według nas to dosyć naciągana interpretacja. Jak może na przykładzie Szwecji unijna definicja pozostawia miejsce do obrotu. Szwedzi (i pewnie inne kraje z dużymi wskaźnikami recyklingu) mogą w niniejszy technologia raportować ładnie wyglądające wyniki gospodarowania odpadami, czyli włączać spalanie odpadów do kategorii recyklingu. I czy tenże proces termicznego przekształcania braków jest chociaż trochę eko?

Czy spalanie i Wywóz odpadów Kraków braków jest zdrowe?

W obecnych czasach kwestia, czy rzecz jest ekologiczne albo nie zależy (niestety) głównie od PR-owców. Muszą oni właśnie się nagimnastykować przy opisywaniu danego produktu, żeby przeciętny Kowalski, Schmidt albo Svensson dali się nabrać na trwające w opisie słówko „eko” albo wyrazy równoznaczne (np. czysty, zielony, organiczny, itp.). Tak między innymi cały świat oddał się wziąć na zdrowego diesla (sic!) od Volkswagena.

Pisząc pewien okres temuż o świetnie robiącej i zaopatrzonej w stok narciarski spalarni odpadów w Kopenhadze określiliśmy ją naturalną. Po głębszym zastanowieniu… nadal rozwijamy swoje danie, jednak z skutecznymi zastrzeżeniami. Dlaczego?

Może spalanie odpadów nie stanowi w 100% ekologicznie, ale jest bezpośrednio łatwiejsze niż składowanie. W Polsce pomimo wprowadzenia nowoczesnego systemu gospodarki odpadami nie rozwiązano do tej pory problemu dzikich wysypisk. Część z żyjących składowisk braków będzie pragnęłoby być w następnych latach sukcesywnie zamykanych (tego wymagają przepisy i brak dostępnego miejsca), a drugich przecież czynić nie chcemy.

Jeśli chcemy organizować w utrzymanie zasady zrównoważonego rozwoju, to powinniśmy przede wszystkim nastawić się na zwiększanie recyklingu i ponownego wykorzystania środków w obiegu zamkniętym. Jeśli wrzucimy cenne odpady do pieca, to nie ma zdolności żebym w ok. 900°C coś ocalało – wszystko przechodzi w kominek dodatkowo w żużel. A toż nie raczej się do niczego nam nie przyda (naprawdę może poza żużlem, który jeśli spełnia rygorystyczne normy budów i wymywalności metali ciężkich zapewne żyć użyty jako środek do zasady dróg).

spalanie odpadów selektywna zbiórka
L'administrateur a désactivé l'accès en écriture pour le public.
Temps de génération de la page : 0.115 secondes
Propulsé par Kunena